Star Wars dla maluchów czyli co słychać w LEGO Polska

Autor: Girwan
3 września 2008

Klocki LEGO to obok Barbie najbardziej znana marka zabawek na świecie. Jednak wbrew przypuszczeniom klockami duńskiej firmy bawią sie nie tylko najmłodsi. Przeprowadziliśmy więc krótką rozmowę z przedstawicielem polskiego oddziału LEGO, panią Katarzyną Śmietanka - Junior Marketing Managerem, która przybliżyła nam trochę historię tych klocków. Zapraszam do lektury wywiadu.


Gildia Star Wars -  Państwa firma obchodzi w tym roku swoje 50-cio lecie. Czy z tej okazji LEGO przygotowało jakieś specjalne atrakcje dla swoich klientów?

Katarzyna Śmietanka - Tak, to już 50 lat naszej ,,ikony – klocka z wypustkami”. Z tej okazji LEGO wyprodukowało i wprowadziło do sprzedaży we wszystkich krajach zestaw jubileuszowy nr 5522, zawierający,,złoty klocek” i specjalne opakowanie typu,,retro”. W Polsce organizowany jest jubileuszowy konkurs polegający na tym, że dziecko ma zbudować 3 dowolne modele,  a każdy z nich ma zawierać złoty klocek, następnie zrobić fotografię i przesłać ją naszego biura. Nagrodą główną jest wyjazd do parku rozrywki LEGOLAND w Danii. Promocją objęte są tradycyjne sklepy z zabawkami i hipermarkety. Dla ciekawskich naszej historii załączam zestawienie ważnych dat w LEGO.

GSW - Skąd w ogóle pochodzi nazwa LEGO?

K.S. - Nazwa pochodzi od duńskiego skrótu ,,baw się dobrze”: LEg GOdt”

GSW - Wszyscy kojarzą klocki LEGO jako plastikowe. Czy tak było od początku istnienia firmy?

K.S. - Na początku był niewielki zakład stolarski, założony w 1932 roku przez Ole Kirk Christiansena w małym, duńskim miasteczku Billund, w którym to wytwarzano drabiny, deski do prasowania, stoły a przy okazji drewniane zabawki. Pierwszą zabawką była kaczka.

GSW - Od jak dawna LEGO funkcjonuje w Polsce?

K.S. - W Polsce jesteśmy już od 14 grudnia 1994 r.

GSW - A LEGO Star Wars?
Seria LEGO Star Wars oparta na licencji została wprowadzona w 1999 r. zestawy zawierały figurki Darth Vadera, C3-PO oraz R2-D2.

GSW -  A oglądała Pani Gwiezdne Wojny?

K.S. - Tak, ale nie jest to mój ulubiony rodzaj filmu, ale serdecznie pozdrawiam wszystkich fanów Star Wars.

GSW - Czy klocki LEGO Star Wars cieszą się dużą popularnością? I od razu dołączę drugie pytanie, jak wygląda nasz kraj na tle innych pod względem popularności tych klocków?

K.S. - W 2008 roku odnotowaliśmy duży wzrost sprzedaży zestawów Star Wars w porównaniu z poprzednimi latami, jeśli chodzi o pozostałe regiony to prym wiodą Stany Zjednoczone a za nimi Europa Zachodnia.

GSW - Co zadecydowało, że LEGO związało się z Lucas Arts i zaczęło produkować zestawy klocków odzwierciedlających świat Gwiezdnych Wojen?

K.S. - W portfolio LEGO znajduje się mnóstwo produktów licencyjnych: mamy zestawy Indiana Jones, Batmana, Boba Budowniczego, Speed Racers  i inne. Zależy nam, aby popularne  tematy znalazły swoje odbicie w zestawach LEGO i stąd umowy z licencjodawcami m.in. Lucas Arts.

GSW - Jaka figurka najczęściej pojawia się w klockach LEGO Star Wars?

K.S. Oczywiście Clone Trooper!

GSW - Który z zestawów LEGO Star Wars jest największy pod kątem ilości klocków?

K.S. - Jeśli chodzi o ilość klocków, to najwięcej elementów jest w zestawie 7662 Trade Federation MTT bo aż 1330 szt. (waga 2 kg), dalej 7676 Republic Attack Gunship TM – 1034 szt. 1,90 kg;

GSW - Niedawno na ekranach kin zagościł film Wojny Klonów. LEGO zaoferowało odpowiednie klocki, które mogą fanom przypomnieć sceny z filmu. Czy możemy się spodziewać, że firma będzie oferować klocki do kolejnych (o ile powstaną) części gwiezdnej sagi?

K.S. - Świat LEGO Star Wars istnieje od 1999 roku i ciągle się rozwija.

GSW - Często się zdarza, że firmy decydują się na wprowadzanie na określony rynek tylko części swojej oferty. Czy możemy się cieszyć takimi samymi zestawami LEGO Star Wars jak reszta świata?

K.S. - Niestety nie. Są zestawy przygotowane specjalnie pod dany rynek i tak np. w Stanach Zjednoczonych pojawiło się kilka zestawów, które nie były dostępne w Europie, ale dla pocieszenia powiem, że zestawy te będzie można kupować za pośrednictwem sklepu internetowego LEGO Shop at Home, który w Polsce ruszy lada moment.

GSW - Czy LEGO zamierza przedłużyć najbliższą licencję na wyrób LEGO SW?

K.S. - Tak. Wyniki mówią same za siebie, jest zainteresowanie, jest sprzedaż, więc musi być i LEGO Star Wars.

GSW - Czy są jakieś zestawy LEGO Star Wars, które są szczególnie popularne?

K.S. - Najpopularniejsze zestawy to te, które zawierają dużą ilość minifigurek LEGO np. zestawy: 7667 Imperial Dropship  i 7668 Rebel Scout Repulsor Vehicle

GSW - Kiedyś była seria klocków LEGO Technics, która pozwalała na budowanie konstrukcji, które same się ruszały itp. Czy w LEGO Star Wars będą zestawy, które pozwolą na zbudowanie np. robota RD-D2, który będzie się sam poruszał i  wydawał swoje charakterystyczne piski?

K.S. - Takie rozwiązania są przewidziane dla serii LEGO Technic, ale nie zapominajmy, że motto LEGO to ,,kreatywność” czyli zawsze można kupić silniczek Technic i spróbować zamontować go do robota RD-D2. Pierwsza osoba, której się to uda dostanie ode mnie największy zestaw LEGO Star Wars: 7676 Republic Attack Gunship TM a projekt możemy zaprezentować na waszej stronie internetowej.

GSW - Na stronie LEGO widziałem reklamę zestawów pozwalających na budowę myśliwców gwiezdnych. Pojazdy te strzelały rakietami. Czy w rzeczywistości faktycznie istnieje możliwość wystrzelenia klocków- rakiet?

K.S. - Tak, nie jest to tylko efekt reklamy, np. zestaw nr 7659 Imperial Landing Craft (TM) ma takie rozwiązanie. Wystarczy tylko nacisnąć, aby rakieta pomknęła w stronę celu, a zabawa ruszyła pełna parą.

GSW - Czy w polskim oddziale LEGO jest jakaś specjalna komórka zajmująca się tylko promocją LEGO Star Wars?

K.S. - Nie, nie ma specjalnej komórki są tylko 2 panie z działu marketingu, które opracowują całą strategię dla wszystkich marek LEGO.

GSW - Jakie działania są podejmowane w celu promocji gwiezdnowojennych klocków LEGO na naszym rynku?

K.S. - Nasza strategia marketingowa opiera się na ogólnopolskiej reklamie w telewizji i kinie, działania w prasie (magazyny dla dzieci: np. we wrześniu wychodzi nowy komiks Star War, który  wydawany będzie przez wydawnictwo EGMONT). Ciekawie zapowiada się promocja w sieci SMYK, gdzie przy zakupie dowolnego zestawu LEGO za kwotę 100 zł klient otrzyma rabat 15% na każdy zestaw Star Wars do zrealizowania od 1do 19 październiaka 2008. Udało nam się potwierdzić przybycie wielkiego Lorda Vadera z klocków LEGO a teraz właśnie ustalamy jego trasę przejazdową po Polsce.

GSW - Gdzie, tzn w jakich sklepach możemy najszybciej znaleźć klocki LEGO Star Wars?

K.S. - LEGO Polska złożyło ofertę zakupu do wszystkich kanałów dystrybucji, jednakże niektórzy klienci nie wprowadzili szerokiej oferty tej serii, wprowadzili tylko wybrane zestawy. Najszerszą ofertę znajdziecie w sieciach Carrefour, Selgros, sklepach tradycyjnych, sieci Smyk i sklepie internetowym Merlin.pl.

GSW - Na zakończenie tradycyjne pytanie: jakie są najbliższe plany związane z LEGO Star Wars?

K.S. - Najbliższe plany związane z serią to podbój Imperium Polskiego w sezonie 2008, chcemy pokazać klientom, że LEGO Star Wars to dużo realizmu, zabawy i różności.

GSW - Serdecznie dziękuję za udzielenie wywiadu i .. czego życzyć w przyszłości?

K.S. - Aby było więcej czasu na kontakt z naszymi fanami, czy to za pośrednictwem Waszej strony czy podczas innych spotkań.
blog comments powered by Disqus