Zapowiedź "Noce Coruscant:Pogrom Jedi"

Autor: Brathac
Korekta: Girwan
7 listopada 2008

18 listopada nakładem Wydawnictwa Amber ukaże się kolejna powieść z uniwersum Star Wars. Będzie to pierwsza część trylogii Michaela Reavesa Noce Coruscant pod tytułem Pogrom Jedi. Pozostałe części noszą nazwy Streets of Shadows i Patterns of Force.

Powieść będzie opowiadać historię Jaxa Pavana, ex-Jedi, ukrywającego się na dolnych poziomach Coruscant przed siepaczami Imperium, w kilka miesięcy po zakończeniu Wojen Klonów i upadku Republiki. Ze zmienioną tożsamością, Jax pracuje jako łowca nagród i prywatny detektyw i stara się pozostać wierny zasadom Zakonu, pomagając potrzebującym. Jednakże śmierć jego mistrza, i złożona mu obietnica spowoduje konieczność wyjścia z ukrycia.

Styl literacki Reavesa można było już poznać w jego poprzednich powieściach ze świata Gwiezdnych Wojen Darth Maul – Łowca z mroku i duologii Medstar. W niniejszej książce znajdziemy również do nich nawiązania. Jax Pavan jest synem Lorna Pavana, łotrzyka w którego ręce wpadł niegdyś holocron zawierający plany blokady Naboo przez Federację Handlową. Do odzyskania planów został wysłany, nikt inny jak uczeń Dartha Sidiousa, Darth Maul. Ojciec Jaxa został zabity przez Maula podczas próby przekazania holocronu Zakonowi Jedi. Partnerem Lorna, był I-5YQ, droid serii 3PO, wyposażony jednak w eksperymentalny heurystyczny procesor pozwalający na odczuwanie o wiele szerszej gamy emocji, niż zwykłe droidy. I-5 bywa złośliwy, pełen czarnego humoru, gra w sabaka, potrafi się upić, ale także filozofuje i potrafi docenić wartość przyjaźni i poświęcenia. Po wydarzeniach zawartych w Łowcy I-5 skasowano pamięć, którą odzyskał dopiero pełniąc funkcję pomocnika w polowym szpitalu Republiki na Drongarze. Tam spotkał Dena Dhura, sullustiańskiego reportera holonetowego, słynącego ze wścibstwa, niekonwencjonalnych metod i skłonności do napojów wyskokowych. Dena i I-5 również znajdziemy na kartach tej historii.

Noce Coruscant mają być wprowadzić pewne novum wśród książek ze świata Gwiezdnych Wojen. Nowość mianowicie polegać ma na połączeniu klimatów space opery i kryminału noir w stylu powieści Sokół maltański Dashiela Hametta czy Żegnaj laleczko Raymonda Chandlera. Czy Jax Pavan będzie gwiezdnowojennym odpowiednikiem Sama Spade’a czy Philipa Marlowe’a, przekonamy się już wkrótce.Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2008
Liczba stron: 280
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324132249
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,80 zł

blog comments powered by Disqus