Wojny klonów - 2001

Autor: Dariusz Wrzos
8 października 2001


Wojny Klonów

Na dwadzieścia lat przed bitwą o Yavin, galaktyką wstrząsnęły Wojny Klonów. Trwały według różnych źródeł od dziesięciu do piętnastu lat. W chwili, gdy poznawaliśmy głównych bohaterów Gwiezdnych Wojen, galaktyka leczyła właśnie świeże rany po niedawnej wojnie.


Podczas konfliktu spłonęło wiele bibliotek i archiwów. Zniszczono miliardy cennych dokumentów. Po dojściu Imperatora Palpatine do władzy, z wielu archiwów usunięto wszystkie informacje. Ze strzępków informacji rodzi się jednak obraz straszliwej wojny, która ogarnęła całą galaktykę i zniszczyła setki światów. Tworzone w pośpiechu armie klonowanych wojowników, ścierały się na planetach ginąc i zabijając. Straty liczono w miliardach. Wojna wyczerpywała gospodarczo, niszczyła potencjał ludzki i materialny. Działania wojenne obracały w popiół całe planety. Ginęły rasy. Okręty starego typu zamieniały całe sektory w niezdolne do lotu, nawigacyjne pułapki. Do dzisiaj przykładem takiej katastrofy jest planeta Honogr. Na początku Wojen Klonowych miało tam miejsce starcie dwóch okrętów. Jeden rozbił się na powierzchni planety. Zanieczyścił glebę, wywołał trzęsienia ziemi i inne kataklizmy.
Tragedią Wojen Klonowych był też sposób tworzenia biorących w nich udział żołnierzy. Zbyt szybki proces klonowania powodował szaleństwo pozbawionych midichlorianów a co za tym idzie, niedostrojenia do mocy osobników. Skutkiem tego całe armie obracały się przeciwko swoim twórcom. Samo unicestwiały się. Bezwzględni twórcy konstruowali klony, które nadawały się wyłącznie do walki. Kompilacje ciał i części bojowych. Moralność poszła w zapomnienie w obliczu potrzeb.
Po wojnach zniszczono komory klonujące. Kilka w tajemnicy zachował Imperator na tajnej planecie Byss i Wayland, pod górą Tantiss. On też opracował doskonalsze techniki klonowania, które ulepszył Thrawn, ale to już inna historia. Zastanawiającym jest fakt, że pomimo ogólnogalaktycznego zakazu, Ithorianie posiadali swój sposób klonowania i wcale się z nim nie kryli.

W pamięci ludzi pozostały wspomnienia wielu heroicznych czynów, dokonanych przez rycerzy Jedi i zwykłych ludzi. W tym czasie rozpoczęła się planowa zagłada rycerzy Jedi i koronacja Imperatora Palpatine. Wyniszczona galaktyka wołała o pokój. Camasjaanie głoszący idee  "pokoju drogą moralnej siły" musieli w owym czasie zyskać wiele poparcia. Doprowadziło to wkrótce do ich zniszczenia. W tym też czasie powstał Darth Vader. Anakin, doskonały pilot, bohater Wojen Klonowych, zapewne jak wielu przed nim - wzburzony ogromem okrucieństwa, nadużywał mocy i zbyt przybliżył się do ciemnej strony. Znane były jego czyny, jak operacja na planecie Skye, którą uratowali od zagłady wraz z Obi Wan Kenobi.

Z osób znanych uczestniczyli w nich Jan Dodonna i Adar Tallon, ten pierwszy jako dowódca jednego z niszczycieli klasy Victory. Walczył też zapewne kapitan Gilad Pallaeon. Duże znaczenie w czasie konfliktu miała planeta Aldeeran. To z niej Bail Organa i generał Obi Wan Kenobi dowodzili siłami Republiki.
Z ciekawostek: Boba Fett nosił mandaloriańską zbroję. Taką samą, jakich używała grupa wojowników pokonanych przez rycerzy Jedi podczas Wojen Klonowych.

To już wszystkie informacje, które udało mi się zebrać z wielu różnych źródeł. Na następne przyjdzie nam poczekać do EP III.


blog comments powered by Disqus