„Star Wars Art: Kolekcja plakatów” - recenzja

Autor: Artur Sobala
Korekta: Damian "Nox" Lesicki
23 grudnia 2017

Udekoruj swój świat!

Premiera Gwiezdnych Wojen niesie ze sobą mnóstwo ciekawych towarów, które z dnia na dzień pojawiają się w sklepach. Każdy fan sagi Lucasa (i już nie tylko jego) z radością zaopatruje się w coraz to bardziej interesujące gadżety. Wśród nich znaleźć można coś, co sprawi, że otaczający nas świat będzie p rzypominał o wspaniałej historii i ulubionych bohaterach.

Za sprawą Wydawnictwa Ameet na rynku ukazał się zestaw szesnastu plakatów Star Wars, a wśród nich znaleźć można trzy z części zatytułowanej Ostatni Jedi. Seria wydawnictw Star Wars Art powstała pod nadzorem samego George’a Lucasa, a prace przedstawione w tym cyklu wybrano nieprzypadkowo.

Za 34,99 złotych otrzymuje się teczkę o wymiarach 286x406mm, która na okładce zawiera jedną z ilustracji znajdujących się wewnątrz. Samo opakowanie robi bardzo pozytywne wrażenie, ponieważ skutecznie chroni środek, co jest niezwykle istotne w przypadku tego typu produktów, ale także przede wszystkim zwiastuje jakość wydania. Kolory są żywe, nazwę wyróżniono złotą farbą, a postać Yody odznacza się, odbijając światło, gdy poruszy się teką.

Plakaty wydrukowano na cienkim papierze, jednak zapewne zawisną one w antyramach lub po prostu na ścianie czy szafie, a wtedy poradzi sobie z nimi każda taśma klejąca. Chciałoby się dostać grubsze arkusze, jednak nie można narzekać, ponieważ jakość wydruku jest bardzo dobra. Mimo, iż moje egzemplarze były niejednokrotnie przeglądane, to farba się nie przecierała. Należy jednak uważać na czarny kolor, ponieważ można zostawić na nim odciski palców, dlatego należy pamiętać o myciu rąk po posiłku!

Rozłożony plakat ma wymiary 266×386 mm, a więc bez problemu wpasuje się w otoczenie (np. na jednym skrzydle małej szafki). Bardzo cieszy to, iż na odwrocie (oprócz trzech plakatów z Ostatniego Jedi) umieszczono autora, tytuł oraz datę stworzenia pracy. Jest to przydatne, ponieważ styl pewnego rysownika może przypaść do gustu, a podanie jego danych pomoże w odnalezieniu większej liczby przykładów jego twórczości. Pomijając już fakt, że brak nazwiska twórcy byłby zwykłym świństwem.

Plakaty dobrano tak, aby ich styl był bardzo zróżnicowany, dlatego każdy znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu. Od niezwykle szczegółowo oddanego Yody, wraz z otoczeniem, przez minimalistyczny plakat z C-3PO, po kreskówkowy rysunek Vadera z małymi Lukiem i Leią, który jest niezwykle uroczy i potrafi rozczulić. Najstarsza praca pochodzi z 1976 roku, a najnowsze z obecnego, dzięki czemu widać, jak na przestrzeni lat zmieniał się styl tworzenia tego typu dzieł.

Star Wars Art: Kolekcja plakatów jest doskonałym wyborem dla każdego, kto lubi upiększać swoje otoczenie oraz ceni sztukę. Różnorodność oraz mnogość prac zadowoli naprawdę wiele osób. Dzieląc cenę przez ilość plakatów, wychodzi, że jeden kosztuje około dwa złote, co jest niezwykle niską ceną, którą zdecydowanie warto ponieść.

 blog comments powered by Disqus