Historia Zakonu Jedi - Odłamy Zakonu cz I

Autor: Girwan
20 lipca 2008

Wszyscy zawsze postrzegali Zakon Jedi jako organizację stojąca na straży prawa starej Republiki. Jednak przez tysiące lat istnienia, pomimo kultywowania tradycji Zakon nie oparł się pewnym rozłamom w swoich szeregach. Z jego struktur wyłoniły się grupy, które na swoje potrzeby modyfikowały doktrynę Jedi. Grupy te zostały opisane w różnych materiałach rozrzuconych po sieci. My postaraliśmy się je zebrać i zgromadzić w jednym miejscu. Dziś prezentujemy Wam historię Jensaarai, grupy która wywodząc się z Zakonu Jedi na początku swego istnienia twierdziła że Jedi to kłamcy i mordercy. Jak do tego doszło? Jakie były losy tej  sekty?

Historia Jedi - Jensaarai

Od tysięcy pokoleń Rycerze Jedi byli strażnikami pokoju w Galaktyce. Nie zawsze jednak członkowie Zakonu zgadzali się z jego doktryną. Przykładem jest Nikkos Tyris, który na małej, pokrytej wodą planecie Susevif osiedlił się wraz z grupka Jedi, która kultywowała mniej znane aspekty Mocy. Izolując się od reszty świata, używając swojej Mocy zadbali oni o to by nie dosięgły ich niebezpieczeństwa szalejące w Galaktyce, dzięki czemu w spokoju mogli poświęcać się własnym badaniom i studiowaniu Mocy. Grupa prowadzona przez Jedi Nikkosa Tyrisa, pod koniec Wojny Klonów złamała przekazywaną od setek lat zakonną tradycję. Mistrz wraz z grupą swoich popleczników znalazł na planecie tajemnicze dokumenty, które najprawdopodobniej pochodziły sprzed tysięcy lat jeszcze z czasów Imperium rządzonego przez Sithów. Po przestudiowaniu odnalezionych manuskryptów i odczytaniu antycznego języka badający je Jedi odkryli szokujące rewelacje. Według odkrytych zapisków Jedi przed eonami ukradli technikę oraz sposoby nauczania Sithom, fałszując jednocześnie historię by zamaskować ten akt. Chociaż autentyczność dokumentów podlegała dyskusji, ich lektura wystarczyła Tyrisowi i jego grupie do odłączenia się od standardowej doktryny Jedi i powołania do życia zgromadzenia Jensaarai.

Jako ex-Jedi studiowali dokumenty Sithów ucząc się nowych zdolności i umiejętności. Jednocześnie wykształcili swoje własne prawa, które były hybrydą Kodeksu Jedi. Nazwali się Jensaarai, co w antycznym języku Sithów znaczyło „podążający w ukryciu za prawdą”. O swoim znalezisku poinformowano Radę Jedi, wierząc że Wielcy Mistrzowie chociaż zaskoczeni ujawnioną prawdą przyjmą ją do wiadomości i rozpowszechnią w całym Zakonie. Historia jednak potoczyła się inaczej niż to sobie wyobrażał Tyris. Jensaarai uznani zostali za zdeprawowanych Jedi, którzy przeszli na Ciemną Stronę Mocy. Wkrótce na planetę przybyła trójka Rycerzy Jedi by interweniować. Nejaa Halcyonz Korelii, Ylenic It’kla i trzeci znany tylko jako Desertwind stoczyli zwycięski pojedynek na miecze świetlne z mistrzami Jensaarai. Opuszczając planetę, Jedi nie przypuszczali że na jej powierzchni pozostali jeszcze jacyś członkowie sekty. Tymczasem żona zabitego w pojedynku Nikkosa Tyrisa, została nowym przywódcą organizacji. Nazywający siebie Saarai-kaar przejęła osłabioną organizację, której członkowie byli zbyt słabi by rozpocząć naukę według technik Sithów. Sama przywódczyni będąc w połowie wyszkolona skupiła się na szybkim pozyskaniu umiejętności zapisanych w odnalezionych manuskryptach.. Wprowadziła ona również do szkolenia nowe techniki ukierunkowujące Jensaarai na wojowników. Jednocześnie poprzez eksperymenty rozwinęła nowe umiejętności, rozwijając równocześnie filozofię Jensaarai. Nauczała ona Kodeksu Jedi z perspektywy Sithów. Nowi uczniowie byli szkoleni według doktryn Jedi, chociaż według innego spojrzenia na galaktykę. Jednym z aspektów nauki było położenie nacisku na pomyłkę założycieli sekty. Analizując bitwę, w której polegli trzej założyciele Jensaarai, wykazywano uczniom, że Jedi to zdrajcy, którzy zmierzają w stronę Ciemnej Strony. Od tego miejsca studenci byli nauczani, że Jedi opuścili Jasną Stronę Mocy. Przedstawiano ich jako kłamców i morderców. Ten punkt widzenia przywiódł do jeszcze jednej tragedii

Podczas gdy Lord Vader kontynuował swoje polowania na ukrywających się Rycerzy Jedi, syn Saarai.-kaar wyszkolony na wojownika, udał się do niego oferując pomoc w polowaniu. Młody wojownik szybko jednak odkrył, że Vader, który eksterminował Jedi stał się demonicznym postrachem galaktyki. Próbując pomścić śmierć swojego ojca i jednocześnie powstrzymać polowanie na Rycerzy Jedi wyzwał Vadera na pojedynek. Młody Janseerai zapłacił najwyższą cenę za swoją ignorancję. Dodatkowo zwrócił uwagę Mrocznego Lorda na planetę Susevif, na której istniała enklawa Jensaarai. Została tam wysłana grupa Inkwizytorów, którzy wyeliminowali napotkanych członków sekty. Jednak pomimo śmierci wielu członków grupy, główna część organizacji przetrwała kontynuując swoje studia i jednocześnie ukrywając się przed okupującymi planetę siłami Imperium.

Wiele lat później, kiedy Imperium rozpadło się na części, Leonia Tayira będąca jednym z Moffów na nowo odkryła Jensaarai. Przy pomocy gróźb i szantażu wykorzystała Saarai-kaar do polowania na Corrana Horna, będącego w tym czasie członkiem Eskadry Łotrów. Horn przy pomocy Luka Skywalkera i Elegosa A’kla z Caamasi pokonali Tayirę i zdemaskowali jej plan uwalniając Jensaarai z jej władzy. Po wszystkich tych zdarzeniach Saarai-kaai postanowiła ujawnić światu istnienie Jensaarai. Zgodziła się wysłać delegację swoich uczniów do Akademii Jedi na Yavin 4. Celem była wymiana informacji oraz wspólne szkolenie się w wykorzystaniu Mocy.

Organizacja Jensaarai

Struktura organizacyjna Jensaarai była zbliżona do struktury Zakonu Jedi za czasów Starej Republiki. Wojownicy Jensaarai przemierzający planety zawsze wypatrywali dzieci obdarzonych Mocą. Dzieci przyjęte do organizacji rozpoczynały swój trening wojownika dopiero kiedy stawały się nastolatkami. Swoje szkolenie rozpoczynały jako Apprentices pod okiem swojego Mistrza. Było to odzwierciedlenie metodyki nauczania stosowanej przez Zakon Jedi gdzie jeden Mistrz miał jednego Padawana. W przypadku Jensaarai uczniowie przez pierwsze lata uczyli się wykorzystania Mocy do obrony swojej społeczności. Dodatkowo poddawani byli indoktrynacji filozofii Jensaarai, która łączyła szlachetne ideały Kodeksu Jedi z bardziej agresywnymi technikami stosowanymi przez Sithów. Jednocześnie studenci karmieni byli opowieściami o zdradzie Rycerzy Jedi. Opowieści te miały być ostrzeżeniem dla Jensaarai, że ten kto zamierza podążać szlachetną drogą Mocy również może trafić na jej ciemną stronę.
Jedną z różnic pomiędzy Apprentices a Padawanami było to, że ci pierwsi konstruowali swój miecz świetlny na wcześniejszym etapie szkolenia niż uczniowie Zakonu. Podczas gdy dla Jedi budowa własnego miecza jest jednym z głównych kroków do zostania Rycerzem Jedi, dla  Jensaarai jest to tylko początek etapu stania się pełnowartościowym członkiem społeczeństwa. Dodatkowo miecz świetlny nie był tak ważny dla członków tej organizacji jak dla Jedi. Uczniowie szkolili się również w wykorzystaniu innych broni.
Po ukończeniu szkolenia uczniowie otrzymywali promocję na Jensaarai Defender. Z czasem grupa ta w swoich szeregach wyodrębniła zespół nazywany Ring Defenders, którego zadaniem była ochrona planety przed zagrożeniem z przestrzeni kosmicznej. Ich zadaniem było patrolowanie układu gwiezdnego i oczywiście eliminowanie wszelkich zagrożeń. W tym celu przechodzili oni specjalne szkolenie w obsłudze pojazdów takich jak myśliwce czy transportowce. Szkolono ich również w astronawigacji i innych umiejętnościach przydatnych pilotom. Oprócz eliminacji piratów i kryminalistów chcących uciec z planety grupa Ring Defenderów dbała również o utrzymanie w tajemnicy istnienia Jensaarai poprzez monitorowanie każdego bitu informacji wysyłanego z planety.Uwagi autora:
Tekst zaczerpnięto z dokumentu znalezionego w sieci. Podczas tłumaczenia nasunęły się jednak pewne wątpliwości, związane z pewnymi aspektami, które aby być w zgodzie z sumieniem przedstawiam poniżej.
1.    Według tekstu źródłowego Saarai-kaai była żoną założyciela Jensaarai – Nikkosa Tyrisa. Tyris był Mistrzem Jedi, a przecież wg obowiązujących w tamtych czasach praw Zakonu, Jedi nie mogli zawierać małżeństw. Znane były jednak wyjątki od tej reguły, czy to jest kolejny?
2.    W tekście źródłowym pojawia się informacja wskazująca na to, że Corran Horn jest dziadkiem Saarai-kaai. Biorąc pod uwagę, że ona była żoną Tyrisa pod koniec Wojny Klonów i śledząc oficjalną chronologię Gwiezdnych Wojen, wynikałoby, że Horn podczas przygód z Morfem Leonią Tayirą był już zdecydowanie wiekowym człowiekiem. Jednak z innych materiałów pisanych (np.
Ja, Jedi) wynika, że Horn nie tylko nie kwalifikował się jako wiekowy człowiek, nie miał wcześniej żony ani dzieci. Chyba, że w jego historii jest coś o czym jeszcze nie wiemy.Podyskutuj o tym artykule na forum!


blog comments powered by Disqus