"Gwiezdne Wojny - Encyklopedia" De Agostini Polska

Autor: RAJ
8 czerwca 2004

Kilka miesięcy temu wydawnictwo De Agostini Polska wydało niewielką próbną serię czterech pierwszych zeszytów kolekcji "Gwiezdne Wojny - Encyklopedia". Zeszyty te trafiły do różnych punktów sprzedaży bez żadnej reklamy jako test opłacalności wydania pełnej serii. Niestety okazało się, że sprzedaż była zbyt niska i drukowanie dalszych zeszytów wstrzymano. Co gorsza w chwili obecnej nie ma możliwości nawet zakupić numerów archiwalnych, choć jestem pewien, że wielu fanów chętnie by z tej możliwości skorzystało...

Technicznie cała kolekcja została zrobiona na tej samej zasadzie jak wszystkie inne dostępne na rynku - czyli w każdym numerze jest po kilka kredowych kartek do segregatora z hasłami do każdego z działów. A działów tych jest sześć:

  • Bitwy i wydarzenia
  • Postacie
  • Planety i miejsca
  • Roboty
  • Broń i technika
  • Pojazdy

Na każdej stronie kolekcji roi się od najróżniejszych zdjęć z filmów ilustrujących omawiane hasła (w tym również kilka takich, które w filmach się nie znalazły). Jeżeli do jakiegoś hasła nie istnieją odpowiednie zdjęcia to na stronie są rysunki. Dzięki temu przy opisach starożytnych Sithów są ich twarze. A rysunek Gammorreanina w kombinezonie pilota Rebelii wzbudzi radosny uśmiech u najbardziej ponurego fana!

Prawdziwą gratką są rozkładane plansze z dokładnymi zdjęciami i opisami robotów a także z bardzo ładnymi schematami technicznymi statków i pojazdów. Są one świetną pomocą np. do sesji RPG, gdzie można je wykorzystać jako plany, które mają zostać zdobyte przez graczy. A nawet jeśli nie macie takich zapędów to zapewniam was, że z przyjemnością byście je sobie obejrzeli.

Opisy haseł są niestety bardzo nierówne. Część jest bardzo ciekawych i dobrze zrobionych, część jednak jest pobieżna a w niektórych wypadkach niemal infantylna. Wynika to z prostego faktu, że kolekcja była przeznaczona nie tylko dla fanów, ale także dla zwykłych ludzi, którzy nie posiadają tak rozległej wiedzy o świecie Gwiezdnych Wojen i nie są zainteresowani zgłębianiem szczegółów. Warto jednak wspomnieć, że tłumaczeniem zajmował się Piotr Cholewa zaś konsultacją merytoryczną znany wielu z was IG88. Dzięki temu możemy być pewni, że uniknięto wielu różnych mniejszych i większych wpadek merytorycznych!

Muszę się wam jednak przyznać, że najbardziej z tego wszystkiego podobała mi się dołączona do pierwszego numeru mapa. Na dużej płachcie (format A2) papieru kredowego znajduje się świetna kolorowa mapa Galaktyki z zaznaczonymi na niej planetami, szlakami handlowymi oraz granicami poszczególnych obszarów (Odległe Rubieże, Sektor Wspólny itd.). Znajdują się na niej także skrócone opisy kilku planet oraz tabelki z czasami przelotu pomiędzy wybranymi planetami. Jak mam być szczery, to dla samej tej mapy warto byłoby zdobyć tą kolekcję!

Niestety wydawnictwo wstrzymało druk i już nie zobaczymy kolejnych numerów. Co gorsza wszystkie numery archiwalne zostaną (lub już zostały) zniszczone.


Szkoda.

Dziękuję wydawnictwu De Agostini Polska (zwłaszcza panu J. Sochoniowi) za udostępnienie zeszytów z kolekcji "Gwiezdne Wojny - Encyklopedia".blog comments powered by Disqus