Chu'unthor

Autor: Rusis
22 lipca 2004

Chu'unthor

W Starej Republice świątynia Jedi na Coruscant była miejscem w którym większość z Jedi, którzy dopiero co dołączyli do Zakonu, rozpoczynała swój trening. Jednakże trenowanie wszystkich Jedi z całej galaktyki w jednym miejscu byłoby uciążliwe, żeby nie powiedzieć niewykonalne. Należy wspomnieć również o tym, że dla samego szkolenia przyniosłoby to  niepożądany efekt. Rada wiedziała, że Jedi powinni mieć otwarte na świat umysły oraz posiadać zapas doświadczeń aby lepiej służyć jako niezależni sędziowie czy negocjatorzy. Aby lepiej spełniać swoje zadanie oraz zapoznać młodych Jedi z kulturami i planetami z całej galaktyki, Rada Jedi zamówiła olbrzymi statek treningowy - Chu'unthor.

Chu'unthor (słowo to w języku Carean oznacza "akademię") został skonstruowany na orbicie Abheanu, gdzie Stara Republika posiadała olbrzymie stocznie. Jedynie stocznie na Abheanie były zdolne wybudować tak dużą jednostkę. Chu'unthor posiadał pokoje mieszkalne dla 14 tysięcy Jedi.

Przez pierwsze 100 lat istnienia Chu'unthor odniósł wiele sukcesów. W  setkach pomieszczeń treningowych Mistrzowie przekazywali swoją wiedzę Padawanom. Ważniejsze było jednak to, że Padawani podczas szkolenia mogli zdobywać bezpośrednie doświadczenia, przebywając na wielu różnych planetach i kontaktując się z rasami z całej galaktyki. Podczas swoich podróży Chu'unthor i jego załoga odkryli więcej planet niż ktokolwiek przed nimi.  Pomimo oczywistego sukcesu Chu'unthora Rada Jedi nie autoryzowała budowy  kolejnej latającej akademii. Argumentowała to tym, że budowa nie jest konieczna, biorąc pod uwagę liczbę osób dołączających się do Zakonu.  Decyzja ta zawiodła Mistrzów którzy budowali i prowadzili Chu'unthor (Fin-So-Rowana i Delbaetha). Kontynuowali więc swoją misję na Chu'unthorze. Statek od czasu do czasu zwracał na siebię uwagę mediów np. podczas negocjacji na Qualtrough oraz pierwszego kontaktu z  Elathanami. Chu'unthorbrał bowiem udział w wielu misjach dla Republiki.

Krótko po upłynięciu wieku od wybudowania latającej akademii, Chu'unthor nawiązał kontakt z planetą zwaną Dathomira. Niektórzy mieszkańcy planety mistrzowsko opanowali niektóre aspekty posługiwania się Mocą. Tak zwane Wiedźmy z Dathomiry były potomkami upadłej Jedi Allyi oraz osób które Allya nauczała na Dathomirze będąc na wygnaniu po wydaleniu  z Zakonu.  Seria katastrofalnych w skutkach usterek nawiedziła Chu'unthor kiedy przebywał na orbicie Dathomiry. Doprowadziło to do rozbicia statku na  planecie. Wiedźmy wraz z kontrolowanymi przez nie rancorami otoczyły Chu'unthor i zagroziły zabiciem pasażerów.  Oddział Jedi dowodzony przez Mistrza Yodę przybył na Dathomirę aby ratować pasażerów latającej akademii oraz podjąć negocjację z Wiedźmami. Na początku odmówiły one przystania na propozycję Yody, tak bardzo nienawidziły Zakonu (nienawiść wpojona im została przez Allyę).

Jednakże gotowość Yody do uratowania życia młodej wiedźmie zwanej Rell sprawiła,  że niektóre spośród nich zaczęły się lepiej odnosić do propozycji Jedi. W końcu Wiedźmy z Dathomiry zdecydowały się wypuścić pasażerów statku pod dwoma warunkami: Chu'unthor i jego zawartość miał pozostać na planecie a Republika miała nigdy więcej nie odwiedzać tego świata. Yoda przystał na ta propozycję dopiero po tym jak uprosił Kell aby przechowała materiały dydaktyczne Chu'unthora (które zawierały olbrzymią ilość informacji dotyczących treningu Jedi). Rell obiecała je zatrzymać do czasu aż przybędzie młody Jedi (jak powiedział Yoda), który oswobodzi je spod władzy Sióstr Nocy (grupy Wiedźm, które przeszły na Ciemną Stronę). Ponieważ Republika nie utrzymywała kontaktu z Dathomirą a świat traktowano jako zapomniany materiały przechowywane przez Kell przetrwały czystkę Jedi oraz usuwanie wszelkich śladów związanych z Jedi przez ludzi Imperatora Palpatina. Po upadku Imperium Luke Skywalker przybył na Dathomirę i pomógł w pokonaniu Sióstr Nocy. Rell rozpoznała w nim młodego Jedi którego zapowiedział Yoda i przekazała mu materiały pochodzące z Chu'unthora. Otrzymanie informacji utraconych od czasu upadku Republiki pozwoliło mu na zbudowanie jego własnej Akademii Jedi na Yavin 4.

 

Rusis z Jedi Orderblog comments powered by Disqus