Łowcy nagród

Autor: Grzegorz Kurzew
8 października 2001

W świecie STAR WARS można znaleźć całą gamę postaci. Zaliczają się do nich ludzie z krwi i kości, dziwaczne stwory, a także roboty. Należą one do różnych organizacji i pochodzą z planet porozrzucanych po całej galaktyce. Poniżej chciałbym przybliżyć obraz tych, których interesuje jedynie chęć zysku i budowa swojej reputacji: Bounty Hunters. Łowcy nagród, bo o nich tu mowa, zaliczają się do odszczepieńców pracujących dla tego, kto da więcej. W swojej pracy używają wszystkich niekonwencjonalnych metod, aby osiągnąć swój cel.

Największym i najbardziej znanym łowcą jest Boba Fett. Z najstarszych historii wiadomo, że jego prawdziwe imię to Jaster Mereel. Był on młodym podróżnikiem, zaprzysiężonym aby bronić prawa w świecie Concord Down. Swoje stanowisko sprawował godnie do czasu, gdy zabił swojego rozpustnego i skorumpowanego przyjaciela. Za ten czyn został wygnany i ślad po nim zaginął. Ponownie pojawił się już jako Boba Fett w Cloud City, gdzie pojmał Hana Solo, za którego otrzymał najwyższe wynagrodzenie. Nie do końca wiadomo, skąd Fett posiada swoja mandalarońską zbroję. Jedynym najbardziej wiarygodnym wytłumaczeniem wydaje się być otrzymanie jej od potomków tej rasy. Boba dokonał w zbroi wielu modyfikacji. Posiada blastery w nadgarstkach, wyrzutnię granatów, miniaturowy miotacz ognia, tarcze na ramionach, wyrzutnię strzałek rakietowych przy kolanach, a także system podtrzymujący życie. Do pleców przyczepiony jest plecak rakietowy z hakiem magnetycznym i linką o długości 20 metrów. Fett używa karabinka blastech EE-3. Hełm wyposażony jest w detektory ruchu i dźwięku oraz nadajnik radiowy połączony z jego statkiem Slave I, który jest nieodłącznym pojazdem Boby. Warto wspomnieć kilka słów o tym pojeździe. Jest to zmodyfikowana jednostka patrolowa z systemu Kuat. Może pomieścić jednego pilota, 6 więźniów i 40 ton ładunku. Wyposażony w 2 obrotowe blastery, wyrzutnię rakiet, działo jonowe, 2 wyrzutnie torped protonowych, a także generatory osłon nieznanego pochodzenia. W moich oczach Boba Fett jest największym z łowców, chociaż poniósł porażkę wpadając do jamy Sarlacca. Niektórzy uważają, że od męczeńskiej śmierci został ocalony przez innego łowcę Dengara. Jeśli jest to prawdą, to w jednym z komiksów o łowcach możemy przeczytać, że połączyli oni swe siły i pracowali razem.

Zanim jednak Dengar został bounty hunterem brał udział w wyścigu Swoopow w Crystal Swamps Agrilat. Za oszustwo w zawodach, w których jego przeciwnikiem był Han Solo, został wykluczony z ligi. Stał się człowiekiem pełnym nienawiści. Za wszystko obwiniał Hana Solo i przysiągł mu zemstę. Przybrał przydomek Payback i zasilił szeregi Imperium. Imperialne władze szybko zmieniły Dengara w wyszkolonego zabójcę, uzależniając go od narkotyków. Wykonywał on dla Imperium każde zlecenie, aż do czasu rozkazu zabicia świętego dziecka z Asrat. Gdy odmówił wykonania tego zadania, został wydalony ze służby Imperium. Aby nie zostać zapomnianym, szybko stał się samotnym łowcą. Jego wczesne wyczyny nie są udokumentowane, ale wiadomo, że kiedyś próbował zabić Jabbę. Jednak kiedy dowiedział się, że wyznaczono nagrodę za głowę Hana Solo, ruszył w pościg aby schwytać człowieka, którego obwiniał za zaprzepaszczenie kariery. Niestety, brak jest jakichkolwiek wiadomości o tym, jakiej broni używał Dengar, jak nazywał się jego statek, a także nie wiadomo nic o jego dalszych losach.

Większość łowców nagród miała zatargi z Hanem Solo. Miał je także Greedo pochodzący z Rodii. Należał do klanu Tetsus i tak samo, jak jego ojciec, który zginął w wyniku walk klanowych toczących się na Rodii, chciał zostać sławnym łowcą nagród. Droga do chwały była jednak bardzo trudna. Najpierw musiał wraz z resztką rodziny uciekać z Rodii, na nieznaną planetę przed groźbą zemsty innych klanów, skąd później udał się na księżyc Nar Shaddaa, gdzie dorastał i wychowywał się w dzielnicy koreliańskiej. Opuścił on jednak i to miejsce wraz z dwoma początkującymi łowcami nagród i udał się na planetę Tatooinie, gdzie rozpoczął służbę w pałacu Jabby. Właśnie tam miał zrealizować swoje największe marzenie - jakim było pójście w ślady ojca . Jego pierwszym zadaniem, które otrzymał do wykonania było schwytanie Hana Solo, za którego Jabba wyznaczył nagrodę. Greedo jednak przegrał starcie ze sławnym przemytnikiem i poniósł klęskę wkantynie w Mos Eisley. Po śmierci jego ciało wykorzystał barman Wuher do stworzenia wyśmienitego napoju dla Jabby. Co do uzbrojenia, w jakie był wyposażony Greedo - był to zwykły blaster.

Jak można wywnioskować z powyższego opisu, łowcy pochodzą z różnych części galaktyki i należą do rożnych ras. Łowcami są także roboty. IG-88 to mój ulubiony robot-łowca. Powstał w laboratoriach Hollowan. Zaraz po aktywacji zamordował on swoich stwórców. IG-88 chciał doprowadzić do powstania wszystkich robotów w galaktyce, aby przejęły one władzę. Został łowcą nagród, gdyż potrzebował środków, aby wprowadzić swój plan w życie. On także podjął próbę schwytania Hana Solo. Zamontował na statku Boby Fetta nadajnik i gdy Fett zlokalizował Solo w Cloud City, doszło do konfrontacji pomiędzy łowcami. IG-88 został zniszczony z działa jonowego. Rok po tej porażce, części robota zostały przetransportowane i zamontowane w rdzeniu komputera na Death Star II. IG-88 planował użyć ogromnej stacji kosmicznej, aby nadać sygnał nawołujący do powstania wszystkie roboty w galaktyce i przejęcia władzy. Zanim jednak wprowadził ten plan w życie, Lando Calrissian zniszczył stację bojową. Uzbrojenie IG-88 jest imponujące. Miotacz ognia, wyrzutnia granatów, imperialny karabin, broń służąca do ogłuszania przeciwników, a także blaster zabrany zamordowanemu Stormtrooperowi. Przy głowie zamontowane sensory umożliwiające widoczność we wszystkich kierunkach jednocześnie, wszystkie przewody pokryte powłoką kwasoodporną. Co do pojazdu, jakim się poruszał łowca nagród, wiadomo tylko, że nazywał się on IG-2000. Od czasu swojej aktywacji IG-88 zamordował ponad 150 inteligentnych istot i został skazany na karę śmierci w 40 systemach.

Powyżej przedstawiłem tylko wybranych łowców nagród, których uważam za najlepszych i najważniejszych. W całym świecie STAR WARS jest oczywiście wielu innych łowców. Pisząc ten artykuł chciałem po prostu przybliżyć sylwetki bohaterów, którzy często pozostają w cieniu głównych wydarzeń.
blog comments powered by Disqus